• Wolontariat w SP 107 Mocna Grupa

• Szkolne koło wolontariatu to wydzielone organizacyjnie działanie w szkole,  do jego powołania potrzebne są: regulamin i roczny plan działań koła oraz  zgoda Dyrekcji Szkoły.

Wolontariat w szkole -  projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego.

Uczestnictwo w wolontariacie jest również możliwością rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia (coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na zaangażowanie społeczne swoich potencjalnych pracowników).

Wolontariusz - Każdy kto  tylko ma chęci do działania. Wolontariuszem szkolnego koła może być zarówno uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej jak i ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Dzięki zaangażowaniu w działania w wolontariacie uczniowie mogą odkryć i rozwijać swoje zainteresowania, co może przełożyć się na większe zaangażowanie w szkolne obowiązki.

Uczestnik akcji wolontariuszy - uczestnikiem akcji może być każdy uczeń od pierwszej klasy do ósmej. Często zdarza się, że wolontariat mylony jest z akcjami charytatywnymi, czyli z działaniem związanym ze zbiórką pieniędzy na określony cel. Osoba, która podejmuje się organizacji całego przedsięwzięcia np. zbierania nakrętek w szkole (przygotuje ogłoszenia, zorganizuje miejsce zbiórki oraz przewóz nakrętek) jest wolontariuszem. Jednak uczniowie przynoszący nakrętki w ramach akcji są uczestnikami akcji charytatywnej; nie jest to jeszcze wolontariat.

Punkty za Wolontariat - Wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

W naszej szkole dodatkowo można zdobyć punkty za pracę Wolontariuszy:

Wolontariat akcyjny - 1 pkt - 3 pkt

Wolontariat stały - 1 pkt za 1h pracy

Ilość punktów wymaganych na wpis na świadectwie:

50 pkt - uczniowie klas 4-8 przez cały ten okres nauki w szkole

Uczniowie wykonujący pracę wolontariatu poza szkołą zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia( ilość przebytych godzin, czas odbytej pracy, harmonogram wykonywanej pracy wolontariuszy, pieczątka instytucji, imię i nazwisko wolontariusza)

Opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariuszy jest:

Małgorzata Kulik-Kruszyńska

Wsparcie działań klubu świadczą wszyscy chętni Nauczyciele, oraz Samorząd Szkolny

W naszej szkole dodatkowo można zdobyć punkty za pracę Wolontariuszy:

Wolontariat akcyjny - 1 pkt - 3 pkt

Wolontariat stały - 1 pkt za 1h pracy