• KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO NR 11

Funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 107 i Przedszkola nr 360 „Słoneczny Domek” w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 rozpoczęło się 1 września 2021 r. Obie placówki mają więc ten sam cel, jakim jest nauczanie powiązane z kształceniem
            i rozwijaniem umiejętności dziecka, wspomaganiem jego rozwoju adekwatnie do możliwości, potrzeb i aspiracji.  Wszystkie działania są ukierunkowane na wyposażanie uczniów i podopiecznych w takie kompetencje, by były w pełni przygotowane do dalszego etapu kształcenia, uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie, odnajdywania się we współczesnym świecie, przy jednoczesnym poszanowaniu i kultywowaniu wartości, tradycji oraz języka własnego kraju. Cele te osiągamy poprzez organizowanie sytuacji edukacyjnych, skłaniających dziecko do samodzielnego zdobywania wiadomości i umiejętności, wczesne wspomaganie rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych poprzez efektywne nauczanie języka angielskiego i drugiego języka obcego – w naszej szkole – hiszpańskiego, rozwijanie umiejętności matematycznych i logicznego myślenia od najmłodszych lat, rozwijanie kompetencji cyfrowych poprzez zabawy w kodowanie na dywanie, następnie zaś nauka programowania, realizowanie nauczania przy użyciu nowoczesnych metod i pomocy dydaktycznych w szkole i przedszkolu.

Jednocześnie zapewniamy system profesjonalnej pomocy udzielanej uczniom wymagającym indywidualnego podejścia, umożliwiający im odniesienie sukcesu szkolnego, we współpracy z psychologiem, pedagogiem, nauczycielami wspomagającymi i nauczycielami przedmiotów.

Osiągnięcia dydaktyczne uczniów są najistotniejszym elementem kryterium jakości pracy przedszkola i szkoły. Dobre przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole oraz dążenie do podnoszenia wyników osiąganych przez uczniów podczas sprawdzianów zewnętrznych to cel dla wszystkich nauczycieli.

Rola placówek oświatowych w wychowaniu uczniów i zapewnieniu im opieki staje się bardzo znacząca w obliczu zmian, które zaszły na rynku zatrudnienia, co implikuje dłuższy pobyt dziecka w placówce z powodu godzin pracy obojga rodziców. Działamy zatem tak, by nauczyć dzieci dokonywania świadomych wyborów, umiejętności radzenia sobie w obliczu trudnych sytuacji, a także tolerancji i otwartości na wielokulturowość. Jednym z najważniejszych zadań wychowawczych jest uwrażliwienie dzieci – obywateli nowoczesnego społeczeństwa, na poszanowanie godności człowieka, wprowadzenie ich w świat wartości uniwersalnych takich jak dobro, prawda, uczciwość, tradycja – i to od najmłodszych lat.

Priorytetem placówek oświatowych jest zawsze zapewnienie podopiecznym bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie agresji, rodzącej się już u małych dzieci, umiejętność obrony przed nią, rozpoznawania jej oraz stworzenie możliwości otwartego komunikowania sytuacji niepokojących to naczelny cel działań szkoły i przedszkola.  Ukształtowanie młodego, świadomego człowieka, jest możliwe tylko poprzez kompleksowe wychowanie. To wymaga zrozumienia, że należy zaszczepiać postawę społeczną, patriotyzm, szacunek dla wartości kultury narodowej. Jednocześnie w ramach bycia członkiem wspólnoty i realizowania jej celów, nie wolno jednak zapomnieć o kwestii rozwijania zainteresowań osobistych, kreatywności i spontanicznej aktywności.

Zintegrowanie dydaktyki z działaniami wychowawczymi staje się więc istotnym kierunkiem wszelkich działań, a wśród nic na szczególną uwagę zasługuje rozwijanie idei wolontariatu. W naszej szkole działa szkolne koło wolontariatu – „Mocna grupa”, która pracuje aktywnie w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Piękną inicjatywą jest też współpraca uczniów szkoły i z nauczyciela historii z Domem Wsparcia Powstańców Warszawskich. W szkole utworzono Uczniowski Klub Sportowy Talent, a zespoły cheerliderek zdobywają pierwsze miejsca na ogólnopolskich zawodach. Placówka zaangażowana jest w udział w licznych zawodach sportowych np. Mistrzostwa Mokotowa i Warszawska Olimpiada Młodzieży, podczas których uczniowie i szkoła zdobywają medale oraz kultywują sportową tradycję szkolną. Bierzemy udział w organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Mieszkańców Służewa Memoriale im. Bronisława Malinowskiego, a nasze przedszkolaki biorą udział w przeznaczonych dla nich biegach.